Laser niebieski o mocy 3,5W

Ten typ modułu laserowego przeznaczony jest do zastosowania na obrabiarkach CNC jako narzędzie grawerujące oraz do wypalania rysunków, obrazków i zdjęć fotograficznych przeważnie w drewnie i sklejce. Możliwe jest również wypalanie na korze brzozy, skórze, plastykach, nawet na przezroczystym pleksi i poliwęglanie. Jednak  laser o mocy 3,5 watty potrafi  wycinać na takich materiałach jak- deski drewniane, sklejka, plastyki, pleksi kolorowa, skóra, tektura, gruby papier itp.

Na dołączonym wideo pokazana praca takiego modułu laserowego z diodą laserową na 3,5 W.

Jest oczywiste że tego typu laserem można, również,wycinać rysunki, napisy i LOGO na folii samoprzylepnej typu ORACAL oraz rysunki ścieżek do produkcji płytek drukowanych.

Moduł należy zamocować na osi Z obrabiarki CNC. Podłączenie do sterownika CNC jest bardzo proste.
Do wypalania można stosować dowolny program sterujący maszyną CNC, jak to MACH2, MACH3, TurboCNC, CnConv, i inne. Z programem CnConv otrzymywane są bardzo dobre wyniki wypalania.
Do grawerowania i wypalania laserem w drewnie opracowane jest  nowe  udoskonalone oprogramowanie które daje wygodę użytkowania i bardzo wysoką jakość wypalanek. Działa na specjalnym kontrolerze, i pozwala pracować niezależnie od komputera.

Na wideo można zobaczyć pracę modułu laserowego z dioda laserowa na 3,5 W w zestawie plotera CNC.

Parametry modułu laserowego o mocy 3,5W:

- Moc wyjściowa optyczna maksymalna - 3500 mW (3,5 Watty)
- Prąd diody laserowej maksymalny - 2,1 A
- Przy napięciu maksymalnym - 4,85V - 4,95V

Konstrukcja modułu:

Moduł składa się z głowicy laserowej i drajwera lasera.

Zestaw lasera

 

Natomiast głowica laserowa zawiera ożebrowany korpus do chłodzenia diody laserowej, kolimatora ze szklaną optyką, wentylator dla dodatkowego chłodzenia diody.

Na tym zdjęciu pokazana sama głowica laserowa.

Jak widać, na zdjęciu jest pokazana głowica laserowa wyposażona w dyszę nadmuchu powietrza sprężonego. Jest to niezbędnie w wersji głowicy dostosowanej do cięcia materiałów.
Kolimator ma system optyczny składający się z 3 soczewek szklanych, który pozwala na skupienie promienia laserowego w bardzo małą plamkę, mniej niż 0,05 mm.
Detali kolimatora wykonane są z mosiądzu. Główny korpus wytoczony w postaci ożebrowanego radiatora i ma 3 nagwintowane otwory do zamontowania diody laserowej i środkowy otwór z drobnym gwintem M10x0,75 do wkręcania obiektywu.
Kolimator ma taki sam drobny gwint pozwalający na płynne i dokładne ogniskowanie obiektywu.
Moduł emituje promień laserowy który można zogniskować na odległość - od 15mm do nieskończoności, natomiast zalecana odległość pracy to - od 20mm do100mm.
Moduł skutecznie odprowadza ciepło i pozwala na długotrwałą pracę ciągłą przy pełnej mocy diody.
Bardzo ważną częścią lasera jest drajwer który służy do zasilania i sterowania pracą lasera.

Na tym zdjęciu pokazany drajwer lasera.

Drajwer posiada potencjometr do płynnej regulacji mocy diody laserowej w szerokim zakresie, oraz zespół sterowania pracą diody laserowej na poziomie TTL.
Możliwe jest wyposażenie głowicy laserowej w cyfrowy wskaźnik mocy lasera.
Do wypalania zdjęć fotograficznych o wysokiej jakości na drewnie i sklejce mamy specjalny - Laser Controler.
Cyfrowy wskaźnik pokazuje napięcie pracy przy minimalnej mocy, czyli dopiero rozpoczęcie generacji laserowej. Promienia nie widać.

Na tym zdjęciu przedstawiono włączony laser przy średniej mocy pracy.